Vaše otázky a odpovede

 

Vaše najčastejšie kladené otázky

Predtým než nám napíšete, skúste nájsť odpoveď už v zodpovedaných otázkach.

 

  36 komentárov to “Vaše otázky a odpovede”

 1. Dobry den.chcem sa opytat.mam dlhy voci viacerým veriteľom .lenze som ostala tehotna a priatel si ma.chce zobrat.ako dalej pokracovat ak nechcem aby jeho ucet zablokovali alebo nedaj boh mu stiahli vyplatu.kedze zivy rodinu.da sa nejako notarom? Dakujem za odpoved

  • Dobrý deň prajem pani Lešková,

   vo vašom prípade platí, že majetok manžela možno postihnúť iba v prípade, že dlh vznikol za trvania manželstva. Za Vaše staré dlhy teda manžel nezodpovedá, ale za každý ďalší dlh vzniknutý po uzavretí manželstva už áno. Takýto nový dlh by už bolo možné postihnúť aj majetkom patriacim do BSM.

   § 147 ods. 1 Občianskeho zákonníka:

   Pohľadávka veriteľa len jedného z manželov, ktorá vznikla za trvania manželstva, môže byť pri výkone rozhodnutia uspokojená i z majetku patriaceho do bezpodielového spoluvlastníctva manželov.

   Ďakujeme za otázku a prajeme pekný deň.

 2. Dobrý deň. Chcem sa spýtať, ak mám viacero exekúcii (6), v celkovej výške 13000,-€, je možnosť všetky tieto exekúcie spojiť a aby ich vykonával jeden exekútor? Bolo by to prehľadnejšie a myslím aj na poplatkoch by som menej platil. Ďakujem

  • Dobrý deň prajem,

   odpoveď na Vašu otázku je jednoznačne nie. A to nielen po právnej, ale najmä po faktickej stránke. V zmysle Exekučného poriadku sa začína exekučné konanie na návrh, ktorého podkladom je exekučný titul (napr. rozhodnutie súdu, Sociálnej poisťovne…). Každá takáto exekúcia sa vedie samostatne, každá v inom čase, v inom štádiu riešenia, v inom poradí, s inými lehotami a najčastejšie každá u iného exekútora.

   Otázka nákladov je tiež obdobná, čo však neznamená, že náklady sú vyššie kvôli vyššiemu počtu konaní. Treba si uvedomiť, že najväčšou zložkou nákladov je odmena exekútora, ktorá sa počíta v percentách z vymoženej sumy. Jednoduchá matematika tu nepustí a teda je úplne jedno, či má dlžník konanie jedno, alebo konaní 10, či 100. Odmena exekútora bude vždy tá istá. Drobné navýšenie môže vzniknúť iba pri hotových výdavkoch, ktoré sa ale rádovo počítajú v desiatkach eur na spis, čo pri pohľadávkach vo výške rádovo 13.000,-eur je zanedbateľná časť nákladov. Je potrebné vysvetliť aj to, že hotové výdavky sú opodstatnené aj pri väčšom počte spisov, nakoľko vo všetkých spisoch treba urobiť tú istú prácu, aj keď laická verejnosť si môže myslieť, že tomu tak nie je. Opak je však pravdou, príkladom môže byť lustrácia účtu povinného a následná blokácia účtu v každom konaní z dôvodu, aby pohľadávka z neskoršej exekúcie získala poradie pri prikázaní pohľadávky z účtu v banke. Takýchto situácií je nespočet a je povinnosťou exekútora urobiť v každom spise všetky úkony na zabezpečenie majetku a vymoženie pohľadávky pre oprávneného. V opačnom prípade by exekútor musel zodpovedať oprávnenému (veriteľovi) za škodu, ktorú mu svojou nečinnosťou spôsobil.

   ďakujeme za otázku

 3. Dobry den prosim vas moja priatelka bola dlzna ceskemu t mobile pohladavku zaslala z nespravnym variabilnym symbolom zamrazili jej ucet otazka znie ostane jej zivotne minimum? Ma len invalidny dochodok vopred za odpoved vekmi pekne dakujem

 4. dobry den

  dostala som od Vas dopis ,,upovedemenie o sposobe exekucie ..

  ale platim na toto cislo uctu 5 e z toho dovodu tak malo ze som na invalidnom dochodku ,,dostavam 114e,…a teraz neviem ci je to nova exekucia ?

  dakujem za odpoved

  • Dobrý deň pani Hudokova,

   na Váš dotaz Vám vzhľadom na povinnosť zachovávať mlčanlivosť odpovieme prostredníctvom neverejnej časti nášho portálu.

   ďakujeme za otázku

 5. Dobry den,
  executor mi zablokoval ucet v banke…..som bol dlzni peniaze zdravotnej poistovny( mesiac jul/2015)….vsetko, co som potreboval vybavit na zdravotnej poistovny, dlznu sumu, som vybavil( polovicka mesiaca September/2015)…..aj bolo poslane exekutorovy…….
  problem je:
  peniaze ktore chcem vyplatit za zdravotnu poistovnu, zablokoval executor…..
  dnes je 03/11/2015 stale som nedostal odpoved kolko som celkovo dlzni zdravotnej poistovny + executor(bolo mi povedane, ze vsetko co som dlzny my posle exekutor postou…..
  ubehlo viac ako 1 mesiac, ucet v banke, stale snim nemozem hybat…..tak som volal exekutora, ze co je vo veci,preco som nedostal odpoved a preco mi stale blokuje ucet……ale dostal som odpoved od pani z office, ze to moze trvat 3mesiace…….
  Moja otazka je: Ako dlho moze exekutor blokovat moj bankovy ucet, ked vsetky potrebne veci som uz vybavil a vsetko uz dostal??
  dakujem Tomas

  • Dobrý deň prajem,

   Odhliadnuc od ostatných skutočností, ktoré nedokážem posúdiť, by som Vám odporúčal využiť postup podľa § 95 ods.3 Exekučného poriadku. Toto ustanovenie zákona umožňuje povinnému poslať zo zablokovaného účtu peniaze na účet súdneho exekútora uvedený v príkaze na začatie exekúcie. Ak neviete presnú sumu, pokúste sa spýtať v banke, resp. pošlite sumu, ktorá sa rovná výške blokácie na Vašom účte z titulu tejto exekúcie.
   Banka je povinná zrealizovať takýto prevod a pripísaním úhrady by mal byť Váš dlh vysporiadaný.

   § 95 ods. 3 EP
   Povinný stráca dňom, keď sa banke doručil príkaz na začatie exekúcie, právo na vyplatenie prostriedkov na účte až do výšky vykonateľnej pohľadávky a jej príslušenstva. To neplatí, ak chce povinný uspokojiť pohľadávku oprávneného, jej príslušenstvo a trovy exekúcie.

   Ďakujeme za otázku a prajeme pekný deň.

 6. Dobry den, mozem ako sukromna osoba „odkupit“ exekuciu a nasledne dat exekuciu a vymahat dlh?

  • Dobrý deň,

   pravdepodobne máte na mysli „odkúpenie“ pohľadávky. V takom prípade nič nebráni komukoľvek, kto má pohľadávku, s ňou nakladať (pokiaľ to nie je vylúčené v zmluve, alebo priamo zákonom) a takúto pohľadávku postúpiť tretej osobe. Následne je právom postupníka túto pohľadávku vymáhať v exekúcii (ak je judikovaná), alebo žalovať jej uplatnenie na súde a následne vymáhať.

   § 525 ods. 1) Občianskeho zákonníka

   Postúpiť nemožno pohľadávku, ktorá zaniká najneskôr smrťou veriteľa alebo ktorej obsah by sa zmenou veriteľa zmenil. Postúpiť nemožno ani pohľadávku, pokiaľ nemôže byť postihnutá výkonom rozhodnutia.

   Ďakujeme za otázku.

 7. Dobrý deň. Chcela by som sa Vás spýtať. Prišla nám exekúcia, s exekútorkou sme komunikovali telefonicky i mailom poslali žiadosť o splátkový kalendár. Exekútorka prestala reagovať, na úrade nebola, keď sme jej telefonovali,kolegyňa sa vyhovárala… Takto ubehli 2 týždne. Keď sme sa konečne dovolali,povedala, že vyrozumienie poslal poštou.Čakali sme ďalší týždeň.Nič neprišlo, tak manžel napísal mail,aby nám exekúciu vyčíslili, reagovala hneď. Suma bola aj s najvyššími sankciami, čiže sa dlh zdvojnásobil. Všade hovoria, že treba komunikovať. Nezatajovať sa. Naozaj sme chceli situáciu riešiť a napriek tomu sa stalo toto. Viete mi prosím nejako poradiť, či existuje nejaká žiadosť o odpustenie takých vysokých sankcií? ĎAKUJEM

  • Dobrý deň pani Krajčiová,

   čo sa týka možnosti odpustiť časť dlhu, bolo by vhodné adresovať takúto žiadosť priamo oprávnenému (veriteľovi), nakoľko jedine oprávnený má možnosť sa rozhodnúť, či povinnému nejakú časť dlhu odpustí. Ak povinný takúto žiadosť adresuje súdnemu exekútorovi, ten ju zväčša postúpi na vyjadrenie oprávnenému.

   Čo sa týka komunikácie zo strany dlžníka, jednoznačne s Vami súhlasím, že komunikovať treba. Netreba si však zamieňať komunikáciu so znížením dlhu, alebo inými úľavami zo strany oprávneného. Komunikácia je nevyhnutná preto, aby exekúcia mohla prebehnúť pre všetkých zúčastnených čo možno „najbezbolestnejšie“, v pokoji a s čo možno najnižšími nákladmi. Ak dlžník nekomunikuje, núti tým exekútora k vykonávaniu ďalších a neraz veľmi nákladných úkonov, k súpisom hnuteľných vecí za asistencie polície, osobným prehliadkam, prípadne ďalším nepopulárnym úkonom. Náklady týchto úkonov v konečnom dôsledku znáša dlžník.

   Čo sa týka možnosti uzatvoriť splátkový kalendár, pozrite si prosím nasledujúci link na našej stránke, ktorý o možnosti splátok pojednáva:

   http://www.executor.sk/2013/11/25/7-je-exekutor-povinny-s-dlznikom-uzatvorit-splatkovy-kalendar/

   Ďakujme za otázku a želáme pekný deň.

 8. Dobrý deň,
  chcem podat navrh na zastavenie exekucie podla § 57 Exekučného poriadku. Mam zablokovany ucet, na ktorom je povolene precerpanie 300e. Moze sud povazovat tieto prostriedky za predmet exekucie – moj majetok,prip. exekutor mi ich stiahnut a takto si ,,pozicat,, od banky na moje meno? je to nelogicke,ale citala som ze sa to uz niekomu stalo. Dakujem za odpoved.

  • Dobrý deň,

   odpoveď na otázku, či banka po doručení exekučného príkazu môže z účtu „stiahnuť“ či „požičať“ prostriedky je otázkou zmluvného vzťahu banky a jej klienta, ktorý v nej má zriadený účet. Treba si uvedomiť, že peniaze na účte po vložení do banky sa stávajú vlastníctvom banky. Povinnosťou banky je potom, závisiac od znenia zmluvy, vyplatiť klientovi peniaze spať a teda banke na jednej strane vzniká takýto záväzok a klientovi na druhej strane vzniká pohľadávka na vyplatenie týchto peňazí. V prípade, že zmluva s bankou oprávňuje klienta aj na výber prostriedkov nad rámec tých, ktoré do banky vložil, vzniká tým banke záväzok a klientovi pohľadávka (zrejme po splnení konkrétnych zmluvných podmienok) na vyplatenie aj takýchto prostriedkov nad rámec vložených peňazí. V tomto štádiu hovoríme, že pohľadávka klienta je splatná a teda má klient nárok na jej splnenie. Ak v tomto štádiu zmluvného vzťahu vstúpi medzi banku a klienta exekúcia, banka je povinná po doručení exekučného príkazu postupovať podľa ustanovení § 93 a nasl. Exekučného poriadku o exekúcii prikázaní pohľadávky ( či už prikázaním pohľadávky z účtu, alebo prikázaním iných peňažných pohľadávok) a vyplatiť tak všetky splatné pohľadávky klienta (teraz už povinného v exekučnom konaní) na účet súdneho exekútora a to za účelom uspokojenia veriteľa povinného.

   Ďakujeme za otázku a želáme pekný deň.

 9. Dobrý deň,

  od roku 2010 splácame za synovca exekúciu . Vieme , že exekútor má právo na 20% z pohľadávky, ktorú zasielame. Podľa nás istina je splatená ale čo nevieme započítava sa na pohľadávku cela suma , ktorú zasielame ?
  alebo až po odpočítaní odmeny
  Ďakujem

  • Dobrý deň prajeme,

   túto problematiku veľmi podrobne upravuje ustanovenie § 46 ods.4) a ods.5) Exekučného poriadku:

   (4) Plnenia prijaté alebo vymožené z majetku povinného sa na úhradu pohľadávky použijú v tomto poradí:
   a) trovy exekútora,
   b) istina vymáhanej pohľadávky,
   c) príslušenstvo vymáhanej pohľadávky priznané exekučným titulom,
   d) trovy oprávneného.

   (5) Z prijatého plnenia sa na pohľadávku podľa odseku 4 písm. a)použije vždy najviac 24% plnenia, zvyšok prijatého plnenia sa použije na pohľadávku podľa odseku 4 písm. b); na pohľadávky podľa odseku 4 písm. c) a d) sa prijaté plnenia použijú až po zániku pohľadávky podľa odseku 4 písm. b). Ak niektorá z pohľadávok podľa odseku 4 už skôr zanikla, použije sa prijaté plnenie v pomere podľa predchádzajúcej vety na pohľadávky, ktoré v čase prijatia plnenia nie sú uspokojené. Ak nie je možné uplatniť pomer podľa prvej vety z dôvodu, že ostatné pohľadávky zanikli, použije sa celé prijaté plnenie na v poradí poslednú neuspokojenú pohľadávku, a to až do okamihu jej zániku.

   Toto novelizované ustanovenie je účinné až od 01.11.2013, ale je retroaktívne a teda tento režim započítavania prijatých plnení platí na všetky plnenia prijaté až po tomto dátume ale vo všetkých, aj skôr začatých spisoch.

   Pekný deň prajeme

 10. Dobrý deň, prosím o radu ohľadom zrážok zo mzdy. Zamestnanec má štyri exekúcie. 1. neprednostná pohľadávka, dohoda zrážať pravidelne mesačne zo mzdy 50 euro. 2. neprednostná pohľadávka, dohoda zrážať pravidelne mesačne zo mzdy 70 euro. 3. neprednostná pohľadávka a 4. posledná v poradí (podľa doručenia) prednostná pohľadávka. Pokiaľ je posledná prednostná, má prednosť pred všetkými troma predchádzajúcimi, aj keď boli doručené skôr? Prípadne, aký mám zvoliť postup pri zrážaní zo mzdy? Ďakujem.

  • Dobrý deň,

   pri zrážkach zo mzdy sa uplatňuje tzv. tretinový systém, ktorý sám o sebe je značne komplikovaný, najmä pri súbehu exekúcií a výpočet zrážok môže v konkrétnom prípade byť značne problematický. V každom prípade by sme Vám odporúčali využiť ustanovenie § 78 Exekučného poriadku a požiadať exekútora, aby určil komu a koľko sa má zraziť.

   § 78 EP

   Ak o to požiada platiteľ mzdy, oprávnený alebo povinný, exekútor určí, aká suma sa má v príslušnom výplatnom období zo mzdy povinného zrážať, a ak je viac oprávnených, koľko z nej pripadne na každého z nich.

   Aj samotný text príslušných ustanovení Exekučného poriadku je pri zrážkach zo mzdy pre laika málo zrozumiteľný:

   § 69 EP

   (1) Zrážky sa vykonávajú z čistej mzdy povinného, ktorá sa vypočíta tak, že od mzdy sa odpočíta preddavok na daň alebo daň z príjmov fyzických osôb a poistné na zdravotné poistenie, poistné na sociálne poistenie, príspevok na starobné dôchodkové sporenie a poistné na sociálne zabezpečenie 8a).
   (2) Do čistej mzdy sa započítavajú aj čisté odmeny za vedľajšiu činnosť, náborový príspevok a hodnota naturálií. Nezapočítavajú sa však do nej prídavky na deti a sumy poskytované na náhradu nákladov spojených s pracovným výkonom, a to najmä pri pracovných cestách.

   § 70

   (1) Povinnému sa nesmie zraziť z mesačnej mzdy základná suma; spôsoby jej výpočtu ustanoví nariadením vláda Slovenskej republiky.
   (2) Ak ide o výživné pre maloleté dieťa, základná suma, ktorú povinnému nemožno zraziť z mesačnej mzdy, je 70% základnej sumy určenej podľa odseku 1.
   (3) Ak ide o osobu, ktorá vykonáva prácu v zahraničí a ktorej mzda alebo plat sa na tento účel vypočítava s použitím platového koeficientu alebo iným obdobným spôsobom, spôsob výpočtu základnej sumy sa ustanoví rovnakým spôsobom a v rovnakom pomere ako táto mzda alebo plat.

   § 71

   (1) Z čistej mzdy, ktorá zostáva po odpočítaní základnej sumy a ktorá sa zaokrúhli na eurocenty smerom nadol na sumu deliteľnú troma, možno zraziť na vymoženie pohľadávky oprávneného len jednu tretinu. Na prednostné pohľadávky uvedené v odseku 2 sa zrážajú dve tretiny. Prednostné pohľadávky sa uspokojujú najprv z druhej tretiny, a až vtedy, ak táto tretina na ich úhradu nestačí, uspokojujú sa spolu s ostatnými pohľadávkami z prvej tretiny.
   (2) Prednostnými pohľadávkami sú

   a) pohľadávky výživného,
   b) pohľadávky náhrady škody spôsobenej poškodenému ublížením na zdraví,
   c) pohľadávky náhrady škody spôsobenej úmyselnými trestnými činmi,
   d) pohľadávky daní, poplatkov a ciel, pohľadávky na poistnom voči osobám, ktoré sú povinné platiť poistné na zdravotné poistenie a sociálne poistenie, pohľadávky na príspevkoch na starobné dôchodkové sporenie voči osobám, ktoré sú povinné platiť príspevky na starobné dôchodkové sporenie, pohľadávky na preplatkoch na náhrade príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti zamestnanca, dávkach sociálneho poistenia, dôchodkoch starobného dôchodkového sporenia, prídavku na dieťa, pohľadávky náhrady za príspevok na výživu dieťaťa a príspevok na úhradu potrieb dieťaťa zvereného do pestúnskej starostlivosti, pohľadávky úhrady za sociálne služby poskytované podľa osobitného predpisu. 8b)
   (3) Vláda Slovenskej republiky ustanoví nariadením sumu, nad ktorú sa zrazí zvyšok čistej mzdy vypočítanej podľa odseku 1 prvej vety bez obmedzenia.

   Vykonávanie zrážok

   § 72

   (1) Ak sa zrážky zo mzdy vykonávajú na vymoženie niekoľkých pohľadávok, jednotlivé pohľadávky sa uspokoja z prvej tretiny zvyšku čistej mzdy podľa svojho poradia bez ohľadu na to, či ide o prednostné pohľadávky alebo o ostatné pohľadávky.
   (2) Ak podľa § 71 ods. 1 sa vykonávajú zrážky z druhej tretiny zvyšku čistej mzdy, uspokoja sa z nej bez zreteľa na poradie najskôr pohľadávky výživného a až potom podľa poradia (odsek 3) ostatné prednostné pohľadávky. Ak suma zrazená z druhej tretiny nestačí na uspokojenie všetkých pohľadávok výživného, uspokojí sa najprv bežné výživné všetkých oprávnených a až potom nedoplatky za skorší čas, a to podľa pomeru bežného výživného. Ak by však sumou zrazenou z druhej tretiny nebolo kryté ani bežné výživné všetkých oprávnených, rozdelí sa medzi nich suma zrazená z druhej tretiny pomerne podľa výšky bežného výživného bez ohľadu na výšku nedoplatkov.
   (3) Poradie pohľadávok sa spravuje dňom, keď sa platiteľovi mzdy doručil príkaz na začatie exekúcie. Ak sa mu doručil toho istého dňa príkaz na začatie exekúcie pre niekoľko pohľadávok, majú tieto pohľadávky rovnaké poradie; ak nestačí suma na ne pripadajúca na ich plné uspokojenie, uspokoja sa pomerne.

   V tomto prípade by sme Vám odporúčali sa obrátiť na príslušného exekútora vykonávajúceho zrážky zo mzdy, aby Vám vypočítal komu a v akej výške máte vykonať zrážky zo mzdy. Exekútor bude od Vás potrebovať výšku čistej mzdy za daný mesiac a podklady k jednotlivým zrážkam (exekučný príkaz, dohoda o zrážkach zo mzdy…).

   Ďakujeme za otázku.

 11. 1. Ako oznamuje začatie výkonu záložného práva prednostný záložný veriteľ na účely splnenia § 151h ods. 9 Občianského zákonníka, ak prednostný záložný veriteľ mal vyznačené v LV zriadenie exekučné záložné právo ešte pred vyznačením zákonného záložného práva v LV, ktorým bola zabezpečená iná vzniknutá pohľadávka, ktorej vymáhanie začal skôr v poradí 2. záložný veriteľ ? Začatie výkonu záložného práva prednostný záložný veriteľ v tomto prípade oznamuje až potom , keď sa začal výkon uspokojovania sa zo záložného práva exekútorom a to vydaním upovedomenia exekútora o začatí exekúcie predajom nehnuteľnosti , ktoré sa následne doručuje, doručením návrhu na predaj nehnuteľnosti v exekučnom konaní, vydaním alebo doručením oznámenia záložného veriteľa záložcovi, a ak nejde o totožnú osobu s dlžníkom, tak aj dlžníkovi v súlade s §151l ods. 1. zákona č. 40/1964 Z.z. – Občiansky zákonník v znení neskorších právnych?

  • Dobrý deň prajem,

   ďakujem za otázku, je veľmi zaujímavá, pričom vyslovene praktická a kumuluje viac problémov, ktoré sa v praxi vyskytujú. Ako určite viete samotná judikatúra Ústavného súdu SR je v tomto nejednotná a preto aj odpoveď na tieto otázky je iba mojim pohľadom na vec.

   V prvom rade by som chcel podotknúť, že § 151h ods. 9) OZ neexistuje, zrejme ste mali na mysli § 151ma ods. 9).
   Ďalšia vec je, že PREDNOSTNÝ (teda prvý – § 151ma ods. 3 OZ a § 151k ods. 1 OZ) záložný veriteľ nemá povinnosť doručovať oznámenie o začatí výkonu ZP neskorším záložným veriteľom a poskytovať im lehotu.

   V prípade zriadenia zákonného záložného práva (ZZP) zastávam názor, že prednosť ZZP je daná až v situácii, kedy je konkrétna pohľadávka spoločenstva/vlastníkov zabezpečená zápisom záložného práva do listu vlastníctva a teda by nemala platiť žiadna paušálna prednosť ZZP. A teda ZZP má také poradie, v akom bolo pre KONKRÉTNU pohľadávku zapísané do katastra nehnuteľností. Všeobecný zápis v LV o tom, že je na byte ZZP nepriorizuje pohľadávku ostatných vlastníkov. Jedinou výhodou ZZP je skutočnosť, že po vzniku pohľadávky vlastníkov nie je treba súhlas, alebo podpis dlžníka na to, aby záložné právo vzniklo.

   V prípade ak existuje viac záložných práv a prednostný záložný veriteľ by chcel zabrániť neskoršiemu ZV vo výkone ZP, tak tento prednostný ZV má právo potom, ako mu bolo doručené oznámenie o začatí výkonu ZP, v lehote 30 dní oznámiť neskoršiemu ZV, že sám začína výkon ZP a povinnosťou neskoršieho ZV bude ďalej vo výkone nepokračovať. Forma oznámenia prednostného ZV o začatí výkonu ZP nie je predpísaná, každopádne ju môže urobiť jedine záložný veriteľ, nie exekútor, ktorý pre neho vykonáva exekúciu.

   Nesúhlasím s názorom, že vydanie upovedomenia o začatí exekúcie predajom nehnuteľnosti/ upovedomenia o spôsobe vykonania exekúcie predajom nehnuteľností (UOZE) možno stotožniť s oznámením záložného veriteľa o začatí výkonu ZP. V odôvodnení jedného z rozhodnutí súdov, bolo niečo takéto spomenuté, ale ja s tým nemôžem súhlasiť, pretože žiaden právny predpis neumožňuje v tomto smere konať exekútorovi za záložného veriteľa. Treba si uvedomiť, že exekučné záložné právo (EZP) je právom OPRÁVNENÉHO, exekútor je iba „prostredníkom“, ktorý ho zriadil v zmysle Exekučného poriadku, ale toto EZP je zriedené pre oprávneného, on je veriteľom takto založenej pohľadávky. Dôležitý je aj fakt, že zriadenie EZP nie je paušálnym úkonom exekútora, ale je k nemu potrebný písomný návrh oprávneného, ktorý tak má možnosť sa rozhodnúť, či EZP zriadené bude a tiež, či sa takto zabezpečená nehnuteľnosť bude predávať (§ 134 EP). A takisto je aj povinnosťou oprávneného, ako osoby, v prospech ktorej je zriadené EZP, oznamovať začatie výkonu záložného práva. Upovedomenie o spôsobe vykonania exekúcie vydané exekútorom nemožno v žiadnom prípade stotožniť s oznámením záložného veriteľa o začatí výkonu záložného práva. Myslím si, že prípadný nedostatok konania v tomto smere by mohol byť pri troche fantázie zhojený plnomocenstvom oprávneného pre exekútora, ktorý by následne mohol sám doručiť oznámenie o začatí výkonu ZP všetkým osobám a orgánom, ktorým sa má doručiť, v žiadnom prípade však nie formou UOZE.

   Vzhľadom na judikatúru ÚS SR by boli akékoľvek úvahy ohľadom možnosti, či nemožnosti zriaďovať exekučné záložné právo (EZP) vo vzťahu k existencii skorších záložných práv a udeľovaním súhlasov prinajmenej odvážne…

   Prajem pekný deň.

 12. Dobrý deň.Obraciam sa na Vás o radu, lebo už neviem čo robiť. Koli 24 e , mi bol zablokovaný účet na sumu 283 e. Som na rodičovskej dovolenke, mám 19 mesačnú dcérku. Poberam rodičovský príspevok 226 e, výživné na maloletú dcéru 150 e, a na spomínaný účet mi chodí polovičný invalidný 110 e. Žiadala som si o splátkový kalendár, ktorý však mi bol zamietnuty a tým mi bola uvalena exekúcia na účet.Prosím Vás, môžem žiadať od exekútora 60% z invalidného dôchodku a 25% na dcéru? Či má nárok mi zobrať celý invalidný? Ďakujem za odpoveď Lacekova

 13. Dobry den,
  po drazbe bytu nam ostal dlh asi 30 tisic. Sme rozvedeni uz 1,5 roka a exmanzelka nie je ochotna splacat polovicku dlznej sumy. Siahne Exekutor na mzdu obom , alebo len mne? Kto a za akychokolnosti o Tom rozhoduje?A ak obom, v akom pomere? moja mzda ja cca. 1600 eur /vyzivne 430/ exmanzelka zaraba cca. 600.
  dakujem za radu
  R.

  • Dobrý deň,

   V súlade s § 37 ods. 3 Exekučného poriadku, proti inému než tomu, kto je v rozhodnutí označený ako povinný, alebo v prospech iného než toho, kto je v rozhodnutí označený ako oprávnený, možno vykonať exekúciu, len ak sa preukázalo, že naňho prešla povinnosť alebo právo z exekučného titulu podľa § 41.
   Podľa ustanovenia § 37 ods. 2 Exekučného poriadku ak sú exekúciou postihnuté veci v bezpodielovom spoluvlastníctve manželov, účastníkom konania, ak ide o tieto veci, je aj manžel povinného, ak do začatia exekučného konania nedošlo k vyporiadaniu bezpodielového spoluvlastníctva dohodou alebo súdnym rozhodnutím.
   V zmysle § 147 Občianskeho zákonníka pohľadávka veriteľa len jedného z manželov, ktorá vznikla za trvania manželstva, môže byť pri výkone rozhodnutia uspokojená i z majetku patriaceho do bezpodielového spoluvlastníctva manželov.

   Aby mohla byť exekúcia vedená aj na majetok manžela povinného, je potrebné vykonať šetrenie, či majetok patrí do bezpodielového spoluvlastníctva manželov a zároveň, či pohľadávka vznikla za trvania manželstva. V prípade, ak pohľadávka vznikla pred uzavretím manželstva, exekútor nemôže viesť exekúciu na majetok v bezpodielovom spoluvlastníctve manželov.
   V prípade, že v exekučnom titule sú uvedení viacerí dlžníci, ktorí musia tomu istému veriteľovi splniť dlh spoločne a nerozdielne, je veriteľ oprávnený požadovať plnenie od ktoréhokoľvek z nich. Ak dlh splní jeden z dlžníkov, povinnosť ostatných zanikne. Jednotliví povinní však môžu byť zaviazaní na zaplatenie dlžnej sumy iba vo výške ich podielov. Ide o tzv. delený záväzok, kedy je každý dlžník povinný splniť veriteľovi iba svoj diel a veriteľ nemá právo požadovať od neho viac.

   Z uvedeného vyplýva, že postup súdneho exekútora voči povinným závisí od toho, o aký typ záväzku ide a či existuje majetok v bezpodielovom spoluvlastníctve manželov.
   Na základe exekučného titulu postupuje exekútor v súlade s Exekučným poriadkom. Na vypočítanie zrážok zo mzdy použite našu kalkulačku na výpočet zrážok zo mzdy.

   Ďakujeme za otázku.

 14. Dobry den.Moja otazka.Ide o exekuciu na majetok.Zial ziadny nevlastnim.Ako bude postupovat exekutor ked mam trvaly pobyt u rodicou?Viem ze tam mozu zabavit vsetok hnutelny majetok lebo rodicia nemaju uctenky a podobne veci dokazujuce vlastnika.Ide o starsy nabytok cca 15 az 20 rokov stary.Ako maju postupovat ak budu chciet vylucit ten nabytok zo supisu ak nie je niaky doklad o kupe a majitelovi.Dakujem

  • Dobrý deň,

   v zmysle ustanovenia § 55 ods. 1 zákona č. 233/1995 Z.z. o súdnych exekútoroch a exekučnej činnosti (Exekučný poriadok) a o zmene a doplnení ďalších zákonov právo na vec, ktoré nepripúšťa exekúciu, môže tretia osoba uplatniť voči oprávnenému na súde návrhom na vylúčenie veci z exekúcie podľa osobitného predpisu, ktorým je Občiansky súdny poriadok (zákon č. 99/1963 Z.z.).

   Podľa názoru Najvyššieho súdu Slovenskej Republiky súdny exekútor neporuší žiadne zákonné ustanovenie vykonaním súpisu vecí nachádzajúcich sa v byte povinného (prípadne na inom mieste, kde má povinný svoje veci umiestnené), nakoľko pri výkone svojej činnosti vychádza z domnienky, že hnuteľné veci, ktoré má povinný vo svojej dispozícií, sú v jeho vlastníctve. V pochybnostiach platí, že tieto veci podliehajú exekúcií.

   V prípade, že výkon exekúcie postihne tretie osoby, prináleží týmto osobám právo brániť sa prostredníctvom excindačnej žaloby v súlade s § 55 Exekučného poriadku.

   Konanie o vylúčenie veci z exekúcie sa začína na návrh (§ 79 a nasl. Občianskeho súdneho poriadku). V zmysle § 120 toho istého zákona sú účastníci konania povinní označiť dôkazy na preukázanie svojich tvrdení. Súd môže výnimočne vykonať aj iné dôkazy, ako navrhnú účastníci konania.

   Ďakujeme za Vašu otázku.
   /GS/

 15. Dobry den.
  Prosim Vas o odpoved, najprv stav. Bol som dlho zenaty a vznikla mi povinnost uhradit zmenku. Je uz vedena exekucia voci mne. Rozvidol som sa, vysporiadali sme si s ex manzelkou BSM.
  Ozenil som sa a terajsia manzelka chce zo svojich penazi kupit mot. vozidlo.
  Vztahuje sa aj na nase BSM exekucia, ktora mne vznikla este pred druhym sobasom? Tzn. ma dosah exekutor na vozidlo kupene a pisane na moju terajsiu manzelku?
  Dakujem Vam za skoru odpoved.

  • Dobrý deň,

   v súlade s ustanoveniami § 143 a nasl. Občianskeho zákonníka v bezpodielovom spoluvlastníctve manželov je všetko, čo môže byť predmetom vlastníctva a čo nadobudol niektorý z manželov za trvania manželstva, s výnimkou vecí získaných dedičstvom alebo darom, ako aj vecí, ktoré podľa svojej povahy slúžia osobnej potrebe alebo výkonu povolania len jedného z manželov, a vecí vydaných v rámci predpisov o reštitúcii majetku jednému z manželov, ktorý mal vydanú vec vo vlastníctve pred uzavretím manželstva alebo ktorému bola vec vydaná ako právnemu nástupcovi pôvodného vlastníka

   Pohľadávka veriteľa len jedného z manželov, ktorá vznikla za trvania manželstva, môže byť pri výkone rozhodnutia uspokojená i z majetku patriaceho do bezpodielového spoluvlastníctva manželov.
   Podľa ustanovenia § 37 ods. 2 Exekučného poriadku ak sú exekúciou postihnuté veci v bezpodielovom spoluvlastníctve manželov, účastníkom konania, ak ide o tieto veci, je aj manžel povinného, ak do začatia exekučného konania nedošlo k vyporiadaniu bezpodielového spoluvlastníctva dohodou alebo súdnym rozhodnutím.
   Aby mohla byť exekúcia vedená aj na majetok manžela povinného, je potrebné vykonať šetrenie, či majetok patrí do bezpodielového spoluvlastníctva manželov a zároveň, či pohľadávka vznikla za trvania manželstva. V prípade, ak pohľadávka vznikla pred uzavretím manželstva, exekútor nemôže viesť exekúciu na majetok v bezpodielovom spoluvlastníctve manželov. Exekúcia nemôže byť vedená ani v prípade, ak došlo k modifikácii alebo zrušeniu bezpodielového spoluvlastníctva manželov. Manžel je v tomto prípade aktívne legitimovaný na podanie excindačnej žaloby (žaloby o vylúčenie veci z exekúcie) podľa ustanovenia § 55 Exekučného poriadku.

 16. Je v súlade s Exekučným poriadkom ak príkaz na začatie exekúcie zrážkami zo mzdy je doručený mzdovej účtárni povinného skôr / 21.3.2013 / ako upovedomenie o začatí exekúcie povinnému / 21. 3. 2013 – denná pečiatka podacej pošty / ? Upovedomenie som si prevzala 23. 3. 2013. Mala by som mať čas na podanie námietok voči exekúcii- podotýkam, že od 29. marca do 1. apríla vrátane boli sviatky a deň pracovného pokoja.

  • Dobrý deň,
   na základe ustanovenia § 47 ods.1 písm. a) Exekučného poriadku, exekútor poverený vykonaním exekúcie upovedomí povinného i oprávneného o začatí exekúcie, prípadne o spôsobe jej vykonania a o predbežných trovách exekúcie; povinného vyzve, aby uspokojil pohľadávku oprávneného alebo aby do 14 dní od doručenia upovedomenia o začatí exekúcie vzniesol námietky podľa § 50.
   Súdny exekútor postupoval v súlade s Exekučným poriadkom, pretože zákon nevylučuje vydanie príkazu na začatie exekúcie súčasne s upovedomením o začatí exekúcie. Vydaním príkazu na začatie exekúcie prikáže súdny exekútor platiteľovi mzdy, aby odo dňa doručenia príkazu na začatie exekúcie zrážkami zo mzdy povinného vykonával zo mzdy povinného určené zrážky a nevyplácal zrazené sumy povinnému. V zmysle ustanovenia § 66 ods. 3 EP, povinný stráca dňom, keď sa platiteľovi mzdy doručí príkaz na začatie exekúcie, právo na vyplatenie tej časti mzdy, ktorá zodpovedá určenej výške zrážok. Podľa § 67 ods.3 EP, platiteľ mzdy je povinný odo dňa doručenia exekučného príkazu vyplácať oprávnenému sumy zrazené zo mzdy povinného.
   Lehota na podanie námietok sa Vám počíta od prevzatia upovedomenia o začatí exekúcie.

 17. k číslu Ex 6925/2012 – môžem požiadať o povolenie vykonávať zrážky v nižšom rozsahu ako ustanovuje § 69-72 Exekučného poriadku ? Treba sa najprv dohodnúť s oprávneným, alebo požiadať o uvedené prostredníctvom súdneho exekútora ? Chcela by som požiadať o 100 EUR mesačne.

  • Dobrý deň,

   podľa ustanovenia § 77 ods. 1 Exekučného poriadku ak sa oprávnený s povinným dohodne, že sa uspokojí s nižšími zrážkami, ako ustanovuje § 69 až 72, a ak to obaja oznámia exekútorovi, vyzve exekútor platiteľa mzdy, aby zrážal zo mzdy povinného mesačne len sumu, s ktorou sa oprávnený uspokojí, ak táto suma neprevýši v príslušnom výplatnom období prípustnú výšku zrážok podľa tohto zákona. Ak ju prevýši, vykoná platiteľ mzdy v príslušnom výplatnom období zrážky len v rozsahu ustanovenom v § 69 až 72.

   Skutočnosť, že sa obaja účastníci dohodli na zrážkach v nižšej sume, musí súdnemu exekútorovi oznámiť oprávnený aj povinný, nestačí oznámenie len jedného z nich.

 18. Dobrý deň prajem,

  chcel by som sa opýtať, či môže byť predmetom exekučného konania hnuteľný majetok (dve motorové vozidlá) dlžníka, ktorý má tento majetok zapísané v Českej republike?

  Ďalej sa chcem ešte opýtať, či môže byť predmetom exekučného konania hnuteľný majetok (autobus) dlžníka, ktorý je síce písaný v technickom preukaze vozidla na kamaráta dlžníka, ale dlžník má na autobuse uvedený názov svojej firmy aj s telefonickým kontaktom a na internete, a to na webovej stránke evidencia-dopravcov.eu sa prezentuje ako jednoznačný vlastník tohto autobusu.

  Za Váš odborný názor a odpoveď Vám vopred ďakujem.

  S pozdravom

  Ing. Jozef Blažovský

  • ODPOVEĎ

   Zo suverenity štátu v zmysle medzinárodného práva vyplýva, že orgán verejnej moci vykonáva nezávisle a výlučne všetku verejnú moc na štátnom území. Prejavuje sa v tom, že všetky fyzické osoby, právnické osoby, ako aj všetky veci, ktoré sa nachádzajú v danom okamihu na štátnom území. Podliehajú moci teritoriálneho štátu. Výkon územnej výsosti prislúcha podľa všeobecného medzinárodného práva zásadnej územnej suverenite, a to na jeho štátnom území. Z uvedeného vyplýva, že súdny exekútor je pri výkone exekučnej činnosti viazaný právnymi predpismi Slovenskej republiky a ratifikovanými medzinárodnými zmluvami. Územná pôsobnosť každého súdneho exekútora je ohraničená len územím Slovenskej republiky. Súdny exekútor odporúča aby sa na základe ratifikovaných medzinárodných zmlúv obrátil oprávnený s výkonom rozhodnutia na orgány vymáhajúce pohľadávky v tomto členskom štáte.

   Podľa § 37 ods.1 Exekučného poriadku– Účastníkmi konania sú oprávnený a povinný; iné osoby sú účastníkmi len tej časti konania, v ktorej im toto postavenie priznáva tento zákon. Ak súd rozhoduje o trovách exekúcie, účastníkom konania je aj poverený exekútor.

   Podľa § 37 ods. 3 Exekučného poriadku – Proti inému než tomu, kto je v rozhodnutí označený ako povinný, alebo v prospech iného než toho, kto je v rozhodnutí označený ako oprávnený, možno vykonať exekúciu, len ak sa preukázalo, že naňho prešla povinnosť alebo právo z exekučného titulu podľa § 41.

   Z uvedeného vyplýva, že pokiaľ je spomínaný hnuteľný majetok vo vlastníctve inej osoby ako povinného, nie je možné zexekvovať tento majetok.

 Leave a Reply

(povinné)

(povinné, nebude zverejnený)